Az akkreditációt követő első nagyobb kiképzést – május 30. és június 2. között – az MH PRT (Tartományi Újjáépítési Csoport) 11. váltásába tervezett állománya számára rendezték meg Táborfalván. C-IED kiképzésen tíz katonai szervezettől – zömmel a szolnoki MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj állományából – mintegy 300 katona vett részt. Ők azok, akik ősszel váltják le a jelenleg Afganisztánban szolgáló katonatársaikat. A kiképzés az Afganisztánban leggyakrabban alkalmazott robbanószerkezetek alkalmazási módjaira és az ellenük való védekezés lehetőségeire helyezte a hangsúlyt.
A részt vevő állomány nagy létszáma miatt a felkészítés több váltásban történt, s ennek során feladatot kaptak azok az Afganisztánba készülő katonák is, akik idén áprilisban Szentendrén már elvégezték a C-IED Képezd a Kiképzőt tanfolyamát.
A kiképzői minősítést szerzett állomány bevonása és gyakorlása fontos állomás a Magyar Honvédség C-IED képességépítésében.
Ez a hét másképp mozgalmas Győrben, mint a többi: hétfőtől kezdve gyerekek népesítik be a légvédelmi rakétások laktanyáját. Az óvodás korosztálytól kezdve egészen a középiskolásokig számos helyi és környékbeli oktatási intézmény diákjai látogattak az objektumba, hogy kísérőikkel együtt megtekintsék a haditechnikai parkot – azaz az alakulat már nem rendszeresített technikai eszközeit –, az alakulótéren berendezett statikus technikai bemutatót az ezrednél használatos eszközökkel, illetve a számos további helyszínt.
A programok közül a rendszeresített és már nem használatos eszközök szemléjén túl folyamatosan nagy érdeklődés mutatkozik a győri Toborzó és Érdekvédelmi Iroda által biztosított repülőgépszimulátor, illetve a fegyver- és vegyivédelmi bemutató helyszínein, de a felső tagozatosok és a középiskolások – érthető módon – igen lelkesen fogadták a paintball- és air-soft lövészet lehetőségét is. A korosztályokat illetően azonban a legkisebbek lepték meg legjobban a győri katonákat. „Legnagyobb meglepetésünkre az óvodások a legnyitottabbak”, mondja Cseszreginé Csekei Judit. „Mindent óriási lelkesedéssel néznek meg, mindenre felmásznak, mindenhová bemennek, dudálnak, forgatják a kormányt a járművekben, szék nem marad üres, ha megjelennek valahol. Mondhatni, hogy teljes kihasználtsággal üzemelünk miattuk, így aztán a jövő évben már nem csak egy kijelölt napon, hanem egész héten várjuk majd a kicsiket.” Mint megtudjuk, az óvodások még nemtől függetlenül egyformán érdeklődőek, a nagyobbak közül azonban már inkább a fiúk azok, akik nagyobb örömmel veszik kézbe az eszközöket, nézik meg a bemutatókat.
Mint a toborzók részéről Fekete Róbert mérnök őrnagy elmondja, a hasonló nyílt rendezvények közül ez a mostani speciális, hiszen azokon egyébként általában vegyes korösszetételű közönség szokott megjelenni, itt pedig csak gyerekek vannak. A toborzók szempontjából érthetően elsősorban a pályaválasztás előtt állók jelentik a fő célcsoportot, de mindenképpen hasznosnak találják, ha már a kicsik is találkoznak a katonákkal, és tudatosul bennük a honvédség léte, tevékenységének jellege.
Fotó: A szerző felvételei
A bázis állományából kerül ki a három tapasztalt oktató is: Bali Tamás alezredes, Simon Zsolt őrnagy és Réz Levente őrnagy.
Bali alezredes komoly nemzetközi tapasztalattal is rendelkezik, ugyanis ő Törökországban szerezte meg a szükséges ismereteket és az oktatói minősítést. Simon őrnagy és Réz őrnagy a hazai kiképzést kanadai, illetve amerikai tanfolyamokon egészítette ki. Ők maguk természetesen jó példával motiválták a résztvevőket, hiszen minden feladatot végrehajtottak az éppen aktuális résztvevőkkel.
Az először 2006 júliusában megrendezett gyakorlat célja, hogy a résztvevőket (alkalmanként maximum 20 főt) 12 nap alatt a lehető legjobban felkészítse a túlélési, úgynevezett SERE (Survival, Evasion, Recovery, Escape) követelmények teljesítésére. Az elsődleges célcsoport a hajózó állomány, illetve a fedélzeten szolgálatot teljesítők, de kötelező mindenki számára, aki szolgálati kötelmei részeként légi út során (támadás vagy műszaki hiba következtében) ellenséges területen találhatja magát. Korhatár nincs; az eddigi legidősebb résztvevő éppen a bázis jelenlegi parancsnoka, aki az első gyakorlaton 51 évesen teljesített kiválóan. A májusi csapat korelnöke, Remzső Zsolt őrnagy is igen közel van hozzá a maga 48 évével. Rajta kívül Dajka Attila századosnak volt különösen emlékezetes ez a pár nap, aki a gyakorlat ideje alatt ünnepelte 35. születésnapját.
Ideális esetben a képzésen kétévente ajánlott a részvétel. A gyakorlat ennek jegyében most először szinten tartó funkciót is betöltött. A 15 „újonc” mellett három fő korábban megszerzett jártasságát tehette próbára, illetve fejleszthette tovább, különös hangsúlyt fektetve a harcászati és harctéri sebesül-tellátó (COMBAT MEDIC) képességekre. Mind a 18 résztvevő sikeresen teljesítette a követelményeket, ebből nyolcan kiválóan. A gyakorlat magas színvonalának híre külföldre is eljutott. A lehetőségre váró magyar katonák mellett Ausztriából is jelezték már részvételi szándékukat. A hírnév pedig kötelez...
Folyamatban van a legmagasabb (STANAG SERE „C”) szintű tanfolyam kidolgozása, mely a tervek szerint 2012 májusában indulhat. Ez már a fogságba esésre és kihallgatási technikákkal szembeni tevékenységre is felkészít. A májusihoz hasonló túlélő gyakorlat legközelebb idén szeptemberben lesz, melyre a résztvevő állomány hamarosan kijelölésre kerül.
![]() |
![]() |
Hírek
Büszkén jelenthetem be ,hogy az oldal ma ünnepli az éves évfordulóját,a kollegáknak külön köszönet jár,akik segítik az oldal feljesztését.
Szavazás